Nicolae Enache şi Nicolae Alexandru au obţinut medalii de aur şi argint

1
1271

Zeci de polițiști, jandarmi, pompieri și polițiști de frontieră și-au măsurat forțele la Drobeta-Turnu-Severin. Nu pe stradă, ci în Sala Polivalentă. Acolo, doi judoka vrânceni au obținut medalii de aur, respectiv argint la ediția din acest an a Campionatului Național de Judo al Ministerului Afacerilor Interne, etapa finală. Competiția s-a desfășurat la Turnu Severin. Medalia de aur la categoria 90 kg, a fost obținută de plutonierul Nicolae Enache, acesta fiind angajat la Inspectoratul pentru Situații de Urgență Vrancea, secția Adjud.
Agentul șef principal Nicolae Alexandru, de la Serviciul de Acțiuni Speciale a cucerit medalia de argint la categoria +100 kg. Polițistul a fost la cea de-a 20-a participare consecutivă de acest gen de concurs și de fiecare dată a obținut locuri fruntașe pe podium. Anul trecut, judoka vrânceni au obținut trei medalii: una de aur la categoria bărbați -35 ani, +100 kg, prin agentul șef principal Alexandru Nicolae, una de bronz la categoria femei -35 ani, +60kg, a fost obținută de agentul de poliție Lenuța Åželaru și una de argint, prin Nicolae Enache, sportiv care a concurat pentru clubul CSM 2007 Focșani.